Tilgner KLASTER 5

 

Kotły na węgiel i drewno wprowadzane na rynek muszą spełniać kryteria normy PN-EN 303–5:2012. Kryteria te dotyczą emisji tlenku węgla, substancji smolistych, pyłów oraz ustalają minimalną wymaganą sprawność nie tylko przy pracy na pełnej mocy, ale też dla 30% mocy nominalnej.

Kocioł osiągnął 5 klasę emisji spalin według normy PN EN 303-5:2012 oraz Ekoprojektu / Ekodesign.

Norma ecodesign gwarantuje nam, że kocioł będzie emitował takie wartości średnio w ciągu roku, również przy mocy obniżonej!

 

EKOLOGICZNY KOCIOŁ TILGNER KLASTER 5

Klaster 5 to kocioł automatycznym podajnikiem paliwa. Przeznaczony jest do spalania węgla w postaci groszku o granulacji 5-25mm, paliwo spalane jest w retortowym palniku z udziałem wentylatora nadmuchowego.

Kocioł osiągnął 5 klasę emisji spalin według normy PN EN 303-5:2012 oraz Ekoprojektu / Ekodesign.

Dzięki temu urządzenie zalicza się do grupy produktów, które najmniej szkodzą środowisku naturalnemu. Kotły można zgłaszać do programów samorządowych, które dotują zakup takiego urządzenia. W zależności od typu przeznaczone są do spalania eko-groszku lub pelletu. Zgodnie z założeniami najnowszej normy kotły nie posiadają dodatkowego paleniska. Są w pełni automatyczne.

Kocioł Klaster 5 o mocy 14 kW jest konstrukcją stalową, spawaną. Wykonany jest z blachy stalowej 6 mm gat. P265GH. (wewnętrzne) oraz 4 mm S235 (zewnętrzne)

Podstawowymi elementami kotła są:

korpus wodny – wykonany z blach stalowych spawanych elektrycznie. Połączenia sąsiadujących ścian wzmocnione są zespórkami. Blachy wewnętrzne korpusu omywane spalinami posiadają grubość 6 mm, natomiast blachy zewnętrzne korpusu posiadają grubość 4 mm.

komora paleniskowa – w kształcie prostopadłościanu, w której zabudowany jest palnik retortowy. Górna oraz boczne ścianki komory spalania chłodzone są wodą, natomiast dolna powierzchnia popielnika zaizolowana jest płytą termoizolacyjną. Tylną ścianę komory paleniskowej tworzy stalowa płyta podwieszana, kierująca spaliny w dół komory, a następnie do kanału pionowego i poziomych ciągów konwekcyjnych usytuowanych w górnej części kotła. Dalej spaliny przepływają do komory osadczej pyłu skąd są odprowadzane do instalacji wyciągowej.

retortowy palnik węglowy – zamontowany w dolnej części komory spalania, z boku kotła. Składa się z podajnika ślimakowego – napędzanego motoreduktorem – pobierającego paliwo z zasobnika i dostarczającego je do paleniska (retorty), gdzie realizowany jest proces spalania. Nad palnikiem zawieszony jest profilowany deflektor ceramiczny. Konstrukcja zespołu palnika umożliwia szybki jego montaż jak i demontaż. Odpady paleniskowe gromadzone są w kasecie popielnikowej umieszczonej poniżej palnika.

zasobnik paliwa – zbiornik stalowy ze szczelnie zamykaną pokrywą, zamontowany jest na palniku w strefie podajnika.

sterownik mikroprocesorowy – zamontowany w górnej przedniej części obudowy kotła. Sterownik umożliwia zaprogramowanie temperatury pracy kotła a także zaprogramowanie zmiany temperatury jego pracy w dowolnym czasie oraz dostosowanie mocy kotła do bieżącego zapotrzebowania. Sterownik dodatkowo wyposażony jest w czujnik kontroli pracy i awaryjnego wyłączenia kotła (STB), po przekroczeniu temperatury wody 95°C.

wentylator nadmuchowy – przeznaczony do dostarczania odpowiedniej ilości powietrza do paleniska retortowego. Ilość dostarczanego powietrza jest zmienna, regulowana mikroprocesorowym sterownikiem, zależnie od bieżącej temperatury pracy kotła.

izolacja termiczna kotła – wykonana jest z wełny mineralnej umieszczonej w kasetach z blach stalowych malowanych proszkowo.(wersja premium) natomiast w wersji standard malowaniu proszkowemu nie podlegają boczne ściany izolacji termicznej.

Rodzaje paliwa

Sterownik

Regulator CUMULUS przeznaczony jest do regulacji procesu spalania w kotłach podajnikowych. Charakteryzuje się prostą obsługą, posiada jednak szereg zaawansowanych funkcji, które w znaczący sposób wpływają na komfort użytkowania i eksploatacji kotła CO. Użytkownik ma do swojej dyspozycji prosty intuicyjny w obsłudze dotykowy pulpit oparty na kolorowym wyświetlaczu. Funkcjonalny panel sterowania składa się z sześciu przycisków funkcyjnych, trzech lampek sygnalizacyjnych stan urządzeń oraz czytelny wyświetlacz kolorowy, pozwalający na komfortowe przeglądanie parametrów, praktycznie w każdych warunkach oświetlenia.

Oprócz standardowych już parametrów jak regulacja obrotów, przedmuchy, ograniczenie górnego i dolnego zakresu nastaw temperatury, histereza, parametrów sterowania podajnikiem, występują również parametry sterowania przygotowaniem ciepłej wody użytkowej CWU, z możliwością wyboru trybu pracy modułu CWU wyłączony, tryb ZIMA oraz tryb LATO. Panel Sterowania posiada również możliwość sterowania zaworem mieszającym w trybie ręcznym lub standardowym, a szereg parametrów umożliwia elastyczne dostosowanie ich do potrzeb użytkownika. Regulator oferuje także nastawę stref czasowych dla CO, CWU oraz pompy cyrkulacyjnej.

Sterownik Cumulus charakteryzuje się solidnym i dokładnym wykonaniem, posiada wręcz intuicyjną obsługę i zadowoli nawet najbardziej wymagającego użytkownika. Posiada możliwość podłączania modułów internetowego FUSION i modułu GSM, więcej niż jednego modułu/panelu sterującego, który umożliwia kontrolę i zmianę parametrów z dowolnego miejsca zakończonego takim panelem, a zmiany wprowadzone w jednym module sterującym przesyłane są natychmiastowo do wszystkich pozostałych. Użytkownik ma możliwość konfigurowania stref czasowych dla układu grzewczego, stref czasowych dla układu ciepłej wody użytkowej oraz zaworu.

MOŻLIWOŚCI STEROWNIKA CUMULUS

Sterowanie kotłem podajnikowym
Obsługa wentylatora
Obsługa pompy C.O.
Obsługa pompy CWU
Obsługa pompy zaworu
Sterowanie zaworem mieszającym
Obsługa wielu modułów zaworu
Sterowanie pogodowe
Obsługa przez Internet
Obsługa termostatu pokojowego zaworu
Obsługa termostatu pokojowego C.O.
Zewnętrzny czujnik temperatury
Strefy czasowe C.O.
Strefy czasowe CWU
Strefy czasowe zaworu
Kontrola poziomu paliwa (programowa i sprzętowa)
Obsługa zegara
Sygnalizacja dźwiękowa
Dodatkowe tryby działania
Możliwość rozbudowy

REGULATOR CUMULUS MOŻE WSPÓŁPRACOWAĆ Z

– modułem internetowym do komunikacji poprzez Smartfon / przeglądarkę
– modułem GSM (1 generacji) do komunikacji SMS
– układem pomiaru i sygnalizacji poziomu paliwa w zasobniku
– pulpitem zdalnym – umożliwiający nadzór i zmianę parametrów na odległość
– termostatem pokojowym
– urządzeniami typu Euroster i Auraton
– panelem pokojowy FEBE produkcji FOSTER
– NIX II – dodatkowym panel operatorski
– termostatem STB
– dodatkowymi czujnikami do pomiaru

CHARAKTERYSTYKA STEROWNIKA CUMULUS

Nowoczesny panel, klawiatura dotykowa
Intuicyjna obsługa
Produkt wykonywany także w konfiguracji pod zamówienie klienta
Metalowa, malowana, odporna obudowa
Łatwy montaż
Kolorowy wyświetlacz
Produkt gotowy do współpracy z kotłami spełniającymi wymogi 5 klasy i EcoDesign
Algorytm i oprogramowanie przyjazne użytkownikowi
Wersje językowe

Zalety

Dane techniczne

KLASTER 14kW

  • A: 950 mm
  • B: 1160 mm
  • C: 620 mm
  • D: 1165 mm
  • E: 1365 mm
  • F: 585 mm
  • G: 540 mm
  • H: 160 mm
  • I: 1350 mm

KLASTER 23kW

  • A: 855 mm
  • B: 1065 mm
  • C: 660 mm
  • D: 1245 mm
  • E: 1510 mm
  • F: 665 mm
  • G: 545 mm
  • H: 160 mm
  • I: 1510 mm